Bölüm Başkanının Mesajı


Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesibünyesinde yer alan Almanca İşletme Bölümü, 1991 yılında üniversitemiz önderliğinde, Alman Akademik Mübadele Kurumu (DAAD) desteğiyle kurulmuştur. Bölümün kuruluş amacı, bir yandan Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere katkıda bulunmak, öte yandan Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarının ve Almanya ile ticaret yapan Türk şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli işletme eğitimi verebilmektir.

 

Yıllar içinde bu amacımızda büyük aşamalar kaydettik. Öğrencilerimizin büyük kısmı daha eğitim aşamasındayken Alman firmalarında staja başlamakta, mezun olduktan sonra da staj yaptıkları kuruluşlardan teklif aldıklarında kariyerlerine aynı firmada devam etmektedirler. Bir diğer kısmı ise mezuniyet sonrası yüksek lisans ve doktora yapmak için Almanya’ya gitmekte ve bilgilerini derinleştirebilmektedirler. Almanca İşletme Bölümü olarak öğrencilerimize üniversite eğitimleri boyunca da iş dünyasında deneyim kazanma imkânı vermekteyiz. Şirketlerle ortak araştırma projeleri planlıyor, derslerimize yöneticileri konuk konuşmacı olarak davet ediyor, bitirme tezlerimizde firma sorunlarını irdeliyor, hatta firmalarla ortak dersler yürütüyoruz. Bu anlamda "üniversite-sanayi işbirliği" konusunda epey yol almış bulunmaktayız.

 

Bölümümüzü kazanan bir öğrenci, öncelikle Almanca Hazırlık Okulu'nda bir veya iki sene Almanca öğrenmekte; sonra Almanca İşletme Bölümü'nde öğretime başlamaktadır. Bölümümüz, öğretim süreci boyunca öğrencilerine birçok imkân sunmaktadır. Örneğin öğrencilerimiz, temel işletmecilik derslerini aldıktan sonra, Muhasebe/Finansman, Pazarlama ya da Yönetim/Organizasyon dallarından birinde uzmanlaşmakta; bu sayede işletme yönetimi hakkında genel bir bakış açısı edinirken, seçtikleri bir dalda daha ayrıntılı şekilde bilgilenmektedirler. Öğrencilerimiz uluslararası Erasmus Değişim programı sayesinde, bir veya iki dönem Almanya veya Avusturya'da okuyup, aldıkları dersleri üniversitemizde saydırabilmektedir. Aynı şekilde bu ülkelerdeki öğrenciler de bizim bölümümüze gelip değişik dersleri alabilmektedir. Bu sayede hemen her dönem öğrencilerimiz misafir öğrencilerle derslere birlikte girmekte, onlarla arkadaşlık ederek, yabancı dillerini ve dünyaya bakış açılarını geliştirebilmektedirler.  

 

Bölümümüzün öğretim üyelerinin ve araştırma görevlilerinin tümü Almanca eğitim verilen okul ve yüksekokullardan mezundur. Dersler temelde öğretim dili olarak Almanca yürütülmekte; ancak gerek duyulduğunda Türkçe'ye de daha pekiştirici olmak bakımından başvurulabilmektedir.  Derslerde Almanca eğitim verilmekle birlikte, Türkiye'deki müfredat yakından takip edilmekte, dersler kapsamında bir yandan dünyadaki gelişmeler aktarılırken, öte yandan Türkiye'deki iş hayatından örnekler de verilmektedir. Böylece öğrenciler yabancı dille yüksek öğrenim görürken, ülke gündeminden de geri kalmamaktadır.

 

Tüm anabilim dallarımızın Almanya'daki ve Avusturya'daki yüksek okul ve üniversitelerle yakın işbirliği mevcuttur. Söz konusu ülkelerden öğretim üyeleri sıklıkla bölümümüze gelmekte, kendi yöntem ve yaklaşımlarıyla öğrencilerimize ders anlatmaktadırlar. Hiç kuşkusuz bu imkânlar öğrencilerimiz için her anlamda zenginleştirici ve ufuk açıcı olmaktadır.

 

Özetle Almanca İşletme Bölümü, üniversite ve sanayi işbirlikleriyle, öğretim üyesi ve öğrencisiyle, Almanya ile Türkiye arasında önemli bir akademik köprü niteliğindedir. Bölümümüzde Almanca dilinde ve nitelikli bir işletme eğitimi verilmesi, mezunlarımıza apayrı bir değer katmaktadır. Hedefimiz bu bölümü aynı şevk ve heyecanla daha ileriye taşımak olacaktır.

 

Prof. Dr. Dilek Zamantılı Nayır

 

Almanca İşletme Bölüm Başkanı  

 


Bu sayfa Business Administration (German) tarafından en son 30.04.2015 10:14:25 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM